2022.03.14

NOWA PUBLIKACJA FILATELISTYCZNA

Pod koniec marca 2022 roku ukaże się w sprzedaży nowa książka „Znaki nadawcze i odbiorcze używane na korespondencji w placówkach pocztowych Rzeczypospolitej Polskiej od 1944 roku. Tom I. A-F”. Jest to pierwszy tom publikacji, której założeniem było pokazanie czytelnikom używanych w Polsce po II wojnie światowej stempli prowizorycznych.

W trakcie przygotowywania tej publikacji szybko okazało się, że polskie placówki pocztowe stosowały wiele bardzo różnorodnych rodzajów stempli. Część z nich trudno było jednoznacznie określić czy są to rzeczywiście stemple prowizoryczne, czy może już stemple definitywne? Wiele placówek pocztowych zmieniało nawet 2 – 3-krotnie swoje nazwy (a właściwie zmieniały swoje nazwy miejscowości w których te placówki się znajdowały) tak, że część nazw miejscowości nazywamy przejściowymi, czyli istniejącymi od momentu ich wyzwolenia tylko przez pewien okres czasu, do momentu oficjalnego ustalenia definitywnych nazw tych miejscowości. Z drugiej strony wiele placówek pocztowych, zwłaszcza z mniejszych miejscowości nie zostawiło po sobie żadnej dokumentacji pocztowej.

Prowadzona w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku akcja zbierania tak zwanej masówki doprowadziła do bezpowrotnego zniszczenia wielu milionów całości pocztowych, tak cenionych obecnie przez filatelistów, co zostało opisane w omawianej publikacji.

Te fakty spowodowały, że ilość znanych polskich całości pocztowych z okresu od 1944 roku do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku jest stosunkowo niewielka, a ich ceny z roku na rok rosną, osiągając niekiedy zawrotne wartości.

Autorzy książki przyjęli więc za cel archiwizację w miarę możności wszystkich dostępnych znaków / akcesoriów pocztowych – datowników, pieczęci i stempli oraz znaków polecenia – bez ostatecznego orzekania czy są to ostemplowania prowizoryczne, czy też już ostemplowania definitywne.

Książka ma 754 strony. W pierwszej części (około 450 stron) przedstawiono materiały niezbędne do badania całości z omawianego okresu – cenzury, różne rodzaje spotykanych po wojnie ostemplowań, wykaz czynnych placówek pocztowych w układzie alfabetycznym i z podziałem na województwa, taryfy pocztowe z tego okresu itp. Około 300 stron zajmuje wykaz w postaci tabelarycznej stosowanych ówcześnie w placówkach pocztowych ostemplowań. Wykaz ten obejmuje placówki zaczynające się na litery z zakresu A – F. Dalsze placówki pocztowe będą omówione w kolejnym tomie / tomach tej książki.

Książka jest obecnie w trakcie drukowania. Będzie gotowa do rozpowszechniania pod koniec marca 2022 roku. Książka będzie dostępna do wglądu w bibliotece naszego Zarządu Okręgu PZF.

Cena sprzedaży książki wynosi 149 zł (łącznie z kosztem przesłania do zamawiającego na terenie Polski). Książkę można zamawiać u Kolegi Jerzego Walochy. Pieniądze należy wpłacać na konto 07 1240 4706 1111 0000 5163 6263. Adresodbiorcy, na jaki ma być wysłana książka należy podać mailem, E-mail:j.walocha@uj.edu.pl albo smsem na numer telefonu 606 656 629.

Uwagi merytoryczne dotyczące treści opracowania można przesyłać na ręce autorów na adres mailowy:zmaka@op.pl


Zdzisław MĄKA



Powrót na górę strony